ENDE

29. ročník Národního festivalu dechových orchestrů FEDO 2018 ve Štětí

FEDO

Po dvou letech se severočeské město Štětí stane opět městem dechové hudby. Festival FEDO 2018 se uskuteční předposlední červnový víkend, tedy od pátku 22. do neděle 24. června. Historie festivalu sahá až do roku 1969.

Festival se do roku 1976 konal každý rok, od roku 1978 se koná každé dva roky. Letošního 29. ročník Národního festivalu dechových orchestrů FEDO 2018 se zúčastní deset tuzemských orchestrů a tři orchestry ze zahraničí. Pořadatelem festivalu je Město Štětí.

První přehlídkový koncert se koná v pátek 22. 6. od 18. hod. na Husově náměstí, kde se představí orchestry z Nizozemí, Polska, a Slovenska. Jejich vystoupení doplní host festivalu, kapela Vinařinka z jihomoravské Žeravice.

Sobotní ráno bude na Husově náměstí opět patřit souborům ze zahraničí. Odpoledne pak projde průvod všech zúčastněných orchestrů a mažoretek městem. Orchestry s mažoretkami projdou městem pře pěší zónu, kde bude první část pochodové soutěže mažoretek na Nové náměstí. Tam bude festival FEDO 2018 slavnostně zahájen.

Druhý přehlídkový koncert začne v sobotu v 14.30 hodin na Husově náměstí. Představí se na něm deset tuzemských orchestrů. Součástí koncertů je i soutěž orchestrů, kde orchestry mladých budou soutěžit v transkripci rockové skladby, dospělí v transkripci skladby klasické.

Tradiční je i sobotní večerní program. V půl jedenácté se v areálu věžových domů uskuteční soutěžní přehlídka mažoretkových skupin v pódiové skladbě. Letošního festivalu se zúčastní devět souborů, z toho jeden zahraniční, konkrétně ze Slovenska. Na závěr přehlídky mažoretky vystoupí ve společné skladbě za podpory všech orchestrů. Večer bude ukončen slavnostním ohňostrojem.

Mladším bratříčkem festivalu FEDO je Festival rockových dechových orchestrůFERODO. V areálu u Labe se od 16 hod. představí kapely, které mají ve svém obsazení minimálně dva dechové nástroje. Letos to budou Toska, Sto zvířat, Jeff Biograf, TiNG a Circus Brothers.

V neděli dopoledne zahrají na Novém náměstí zahraniční soubory, Vinařinka pak u Pečovatelského domu u tržnice. Odpoledne bude programu festivalu pokračovat vystoupením mažoretkových skupin na Husově náměstí. Vrcholem třídenního festivalu je závěrečný monstrkoncert. Monstrkoncert je rozdělen na tři části. V první části vystoupí mládežnické orchestry, ve druhé je nahradí orchestry dospělých a v závěrečném finále vystoupí všechny zúčastněné orchestry, kdy zahrají pět pochodů. Za dirigentským pultem se během monstrkoncertu vystřídají všichni dirigenti zúčastněných orchestrů včetně zahraničních.

Vstupné na třídenní festival FEDO 2018 je dobrovolné! Více informací k programu najdete na www.fedo.cz nebo FB.

Vytvořeno 23.5.2018 9:17:09 | přečteno 1202x | radek.kulhanek

Vyhledávání

Mapa regionu Štětsko

Akce

Anketa

Našli jste na webu informaci, kterou jste hledali?
 
30% (166)
 
58% (326)
 
12% (70)
Všechny ankety a kvízy
 
Informační centrum města Štětí, Obchodní 547, 411 08 Štětí, tel.: 416 812 715, email: infocentrum@steti.cz
load