ENDE

Obnova památek ve Štětí a okolí

radoun

Osud kulturních a sakrálních památek není Štětí lhostejný. V letošním roce se opět město postaralo o opravu několika z nich. 

S pomocí dotace z  „Programu na záchranu a obnovu drobných památek a architektury dotvářející kulturní krajinu Ústeckého kraje“ byla v celkové výši 201 tis. Kč opravena střecha kaple sv. Jana a Pavla ve Stračí, která pochází dle letopočtu na štítě z roku 1818. Dotace činila 100 tis. Kč.

Staré střešní latě, tašky a některé části krovů byly vyměněny za nové, věžička byla oplechována a natřena novým ochranným nátěrem. Dne 1. července pak byl do věžičky slavnostně pověšen nový zvon od zvonařského mistra pana Petra R. Manouška.

Po zářijové vichřici, která se prohnala přes Štětsko, se v Počeplicích zřítila stará lípa na kapli Narození sv. Jana Křtitele. Strom poškodil střešní sloupek, část omítky a dveře kaple. Opravy vyšly na 25 tis. Kč a byly hrazeny z rozpočtu obce. V Počeplicích též došlo k fixaci padající omítky z barokní brány. Tato kulturní památka bude opravena příští rok.

Opraven byl také kříž z letos poničených Božích muk u mostku Na Jordáně. Neznámý vandal letos v lednu rozlomil litinový kříž na tři části. Oprava kříže přišla město Štětí na 14 tis. Kč.

Restaurování se dočkaly také sochy z radouňské kaple sv. Floriána. Sochy sv. Barborky a sv. Václava byly očištěny, doplněny o chybějící části a nakonzervovány. Poté z nich  byly vyrobeny formy pro jejich kopie, které jsou od 22. listopadu opět na svém místě, na kapli sv. Floriána. Tyto práce byly uskutečněny za pomoci neinvestiční dotace z „Programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje“. Ústecký kraj na opravu poskytl  127 tis. Kč, město Štětí 55 tis. Kč.

Socha sv. Floriána, která stojí na římse uprostřed kaple byla očištěna, doplněna a nakonzervována. Oprava byla financována z rozpočtu města ve výši 95 tis. Kč.

V příštím roce se plánuje oprava výše uvedené brány v Počeplicích, oprava Božích muk mezi Chcebuzí a Brocnem, která byla letos v říjnu poškozena při automobilové nehodě. V plánu je také oprava Božích muk u cesty do Stračí a oprava kulturní památky – Božích muk v Čakovicích.  

Vytvořeno 11.12.2012 14:00:35 - aktualizováno 12.12.2012 8:19:46 | přečteno 1521x | martin.krch

Vyhledávání

Mapa regionu Štětsko

Akce

Anketa

Našli jste na webu informaci, kterou jste hledali?
 
30% (166)
 
58% (326)
 
12% (70)
Všechny ankety a kvízy
 
Informační centrum města Štětí, Obchodní 547, 411 08 Štětí, tel.: 416 812 715, email: infocentrum@steti.cz
load