ENDE

Etymologie jména Štětí

Dnes není zcela jasné, co znamenalo původní nejstarší pojmenování našeho sídla slovem „styet“. Nabízí se jistá analogie s polským městem Štětín v Pomořansku, neboť Štětí i Štětín mají nejen stejný slovní základ, ale i podobnou polohu u velké řeky. Existuje ještě jeden výklad a sice, že slovo ščetie = štětka soukenická, v minulosti používaná jako štětka k česání sukna.
Řeka Labe byla odedávna jakousi jazykovou hranicí. V této oblasti žila početná německá komunita, ve vesnicích nad Štětím i početná židovská obec, a s ohledem na historické události se nakonec po II. Světové válce a osídlení pohraničí stala česká národnost národností většinovou.
Po válce se v budově bývalého cukrovaru začal budovat papírenský závod.
Bývalý SEPAP, nyní nadnárodní koncern MONDI, je největší papírenský závod ve střední Evropě.

Z historických staveb ve městě je nejvýznamnější kostel sv. Šimona a Judy, s freskami malíře Kramolína. Ostatní stavby, pokud se dochovaly, byly postavené či přestavované v 19. století. Ráz města je ale spíše moderní, a stavebních památek se mnoho nezachovalo. Dnes je v centru města vybudovaná pěší zóna s moderním  Informačním centrem, Nové náměstí, tržnice,  koupaliště. U Labe pak najdeme odpočinkovou zónu s dětskými hřišti a skate parkem. Ve městě mají velkou tradici vodní sporty, zvláštěveslování, a pokud budete mít štěstí, uvidíte na řece veslaře při tréninku případně i závody dračích lodí, které se pravidelně ve městě pořádají.

Největší akcí města je ale bezesporu FEDO. Jeden z největších amatérských hudebních festivalů dechové hudby u nás. Koncerty probíhají každý druhý rok v červnu, v průběhu 3 dní, a kromě hudebníků mají svou soutěž i mažoretky. Pozvání zahrát si přijímají nejen české, ale i zahraniční kapely. Festival je ukončen Monstrkoncertem, při kterém hraje najednou i 300 hudebníků. V minulých ročnících byla jako nová součást festivalu úspěšně přiřazena k festivalu přehlídka rockové hudby FERODO, která si získala zájem mladších ročníků.

Vytvořeno 14.4.2011 12:42:51 - aktualizováno 20.2.2012 14:34:39 | přečteno 3499x | tana

Vyhledávání

Mapa regionu Štětsko

Anketa

Našli jste na webu informaci, kterou jste hledali?
 
30% (167)
 
58% (328)
 
13% (71)
Všechny ankety a kvízy
 
Informační centrum města Štětí, Obchodní 547, 411 08 Štětí, tel.: 416 812 715, email: infocentrum@steti.cz
load